بیماری‌های آمیزشی مانند کلامیدیا، پاپیلومای انسانی (HPV)، سفیلس، سوزاک، زونا، هپاتیت و دیگر بیماری‌های آمیزشی (STD) مانند ویروس اچ‌ آی‌ وی  (عامل ایدز) می‌توانند از راه آمیزش دهانی منتقل شوند.اینکه چرا HIV از این راه می‌تواند منتقل شود هنوز روشن نیست ولی برخی گمان می‌کنند که احتمال انتقال بیماری در این روش نسبت به دیگر آمیزش‌ها پایین‌تر است ولی صفر نیست و بیشترین میزان خطر در آمیزش جنسی واژینال و مقعدی است.

 

ویروس پاپیلوم انسانی


ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) یک دسته از ویروس های پاپیلوم است که می تواند انسان ها را مبتلا کند. این ویروس مانند بقیه ویروسهای پاپیلومی، در پوست یا اعضای مخاطی خود را تولید میکند . هم اکنون ۲۰۰ نوع مختلف از این نوع ویروس شناخته شده اند که برخی از آنها باعث زگیل هایی در ناحیه تناسلی در خانم ها و آقایان میشود و برخی می تواند باعث سرطان دهانه رحم، مقعد و واژن در زنان و یا باعث سرطان مقعد و سرطان آلت تناسلی در مردها شود. این ویروس همچنین می تواند باعث سرطان سروگردن (زبان، لوزه ها و حلق) شود.

حدود ۴۰ نوع از این ویروس، روی ناحیه واژن و مقعد تاثیر می گذارند و باعث ایجاد زگیل میشوند. و البته چندین زیرشاخه دیگر از این ویروس نیز هیچ عارضه ای ایجاد نمی کنند.

 

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) و سرطان‌های مرتبط

در سال ۲۰۰۵ در کالج مالمو در سوئد، مطالعه‌ای صورت گرفت و روشن شد که انجام آمیزش دهانی با شریک جنسی دارای ویروس پاپیلوم، خطر سرطان دهان را بالا می‌برد. این مطالعه نشان داد ۳۶٪ بیماران سرطانی HPV داشته‌اند در مقایسه با یک درصد از گروهی که سلامتی این موضوع را کنترل کرده بودند.مطالعه‌ای دیگر نشان داده‌است که می‌توان یک ضریب همبستگی میان گرفتاری به سرطان‌های سر و گردن و آمیزش دهانی پیدا کرد.

گمان آن می‌رود که این به دلیل انتقال ویروس پاپیلوم انسانی میان افراد باشد. ویروس HPV ویروسی است که عامل بیشتر سرطان‌های ناحیهٔ گردن است. پزشکان در بسیاری از مطالعات توانسته‌اند این ویروس را در بافت سرطانی حلق پیدا کنند. تحقیقات نشریهٔ پزشکی نیو انگلند نشان داده‌است که افرادی که در زندگیشان یک تا پنج شریک آمیزش جنسی دهانی داشته‌اند نسبت به کسانی که هرگز چنین رفتاری نداشته‌اند، دو برابر در برابر خطر سرطان آسیب پذیر اند و کسانی که بیش از پنج شریک جنسی آمیزش دهانی داشته‌اند خطر گرفتاریشان به سرطان ۲۵۰٪ بیشتر است.


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات