درمان ضد رترو ویروسی HIV antiretroviral) HIV)

درمان ضد رترو ویروس نوع اصلی درمان HIV یا ایدز می‌باشد كه البته شفابخش نیست اما از بیمار شدن فرد برای سالها جلوگیری می‌كند درمان شامل داروهایی است كه بایستی روزانه و تا آخر عمر مصرف شود.

HIV یك ویروس است و همانند سایر ویروسها وقتی كه وارد سلولی در بدن شود كپی‌های جدیدی از خود را می‌سازد كه بوسیله آنها، دیگر سلولها را آلوده می‌كند و اگر جلوی آن گرفته نشود میلیونها سلول را در مدت كوتاهی آلوده می‌كند.

 

HIVجزء رترو ویروس هاست

درمان ضد رترو ویروسی برای HIV شامل داروهایی است كه عمل آهسته كردن سرعت تكثیر و تولید HIV در بدن  را دارا می‌باشد این داروها بعناوین زیر هم یاد می‌شوند:

  AntiRetrovirals

داروهای Anti – HIV

داروهای HIV antiviral

درمان تركیبی HAART

برای اینكه درمان "ضد رترو ویروس" برای مدت طولانی موثر باشد نیاز است كه چند داروی ضد رترو ویروس را همزمان تجویز كرد كه بعنوان درمان تركیبی شناخته می ‌شود

HAART مخفف ( Highly Active AntiRetroviral Therapy ) به معنی "درمان ضد رترو ویروس با فعالیت بالا" میباشد كه برای توصیف تركیب 3 داروی ضد HIV یا بیشتر از 3 دارو بكار می‌رود.

بطور كلی توصیه می‌شود كه حداقل 3 داروی ضد رترو ویروسی استفاده شود چرا که مشخص شده است اگر تنها یك دارو استفاده شود به مرور زمان عملكرد خود را از دست می‌دهد.

HIV به داروی موجود در بدن فرد واكنش نشان داده و تغییر می‌‌كند و دیگر دارو بر روی HIV موثر نخواهد بود و ویروس مجدداً شروع به تكثیر می‌كند بعبارت دیگر ویروس به دارو، "مقاوم" می‌شود. اگر دو یا چند داروی ضد رترو ویروسی با هم مصرف شوند به مقدار قابل توجهی، میزان مقاومت دارویی را كاهش می‌دهد.

 

درمان عفونتهای فرصت طلب

وقتی كه سیستم ایمنی بوسیلة HIV آسیب ببیند عفونتها یا سرطانهای خاصی ایجاد خواهد شد كه در حالت عادی بدن براحتی در برابر آنها مقابله می‌كند كه بعنوان عفونتهای فرصت طلب (opportunistic infections) شناخته می‌شود.

درمان عفونتهای فرصت طلب وقتی انجام می‌شود كه درمان ضد رتروویروس در دسترس نباشد یا وقتی كه به داروهای ضد رترو ویروس مقاوم شده باشد.

 

دسته داروهای ضد رترو ویروس

4 گروه اصلی داروهای ضد HIV وجود دارد كه هر دسته به روش مختلفی به HIV حمله می‌كنند

 

1 - مهار كننده آنزیم - NRTLS- Nucleoside Reverse Transcriptase

این دسته دارویی از سال 1987 در درمان HIV موجود است و بیشتر بعنوان Nucleosid analogues یا nukes شناخته می‌شود.

HIV به آنزیم reverse Transcriptase برای تكثیر خود نیاز دارد و این دسته دارویی، این آنزیم را مهار می‌كند و روند تكثیر آنزیم را آهسته كرده و HIV قادر به آلوده كردن سلولها و تكثیر خود نیست.

 

NNRTLS- Non – Nucleoside Reverse Transcriptase inhibtors - 2 

این دسته داروها از سال 1997 تأئید شده‌اند و بطور كلی بعنوان non – nucleosides یا non – nukes شناخته می‌شوند این دسته دارویی بوسیله مداخله با Transcriptase ویروس، جلوی آلوده كردن سلولها بوسیلة HIV را می‌گیرند داروهای non- nucleosides تا حدودی متفاوت از nucleoside analogues عمل می‌كنند و با روشی متفاوت به Reverse Transcriptase سلول متصل می‌شوند.

 

3 - مهار كنندة آنزیم پروتئاز (PI) (Protease inhibitors)

این دسته دارویی اولین بار در سال 1995 تأیید شدند. protease تقریباً در هر سلول زنده‌ای وجود دارد پروتئاز یك آنزیم گوارشی است كه پروتئین را تجزیه می‌كند و یكی از آنزیمهایی است كه HIV برای تكثیرش بكار می‌برد، پروتئاز در HIV به زنجیرة طویل و سالم آنزیمها و پروتئینها در سلولها حمله كرده و آنها را به قطعات كوچكتری تقسیم می‌كند این قطعات كوچك آلودة پروتئین و آنزیم به آلوده كردن سلولهای جدید ادامه می‌دهد. مهار كننده پروتئاز قبل از اینكه آنزیم پروتئاز شانسی برای تقسیم كردن پروتئینها و آنزیمها داشته باشد عمل می كند.

در این روش آنزیم مهار كننده پروتئاز، تكثیر ویروس و در نتیجه آلوده كردن سلولهای جدید را آهسته می‌كند NRTIs و NNRTIS فقط بر روی سلولهایی كه جدیداً آلوده شده‌اند موثر است آنزیم مهار كنندة پروتئاز قادر است فرآیند تبدیل ویروس نابالغ غیر عفونی را به ویروس بالغ عفونی، آهسته كند. آنزیم مهار كننده بروتئاز در سلولهایی كه مدت طولانی است آلوده شده‌اند اثر خود را از طریق آهسته كردن تكثیر ویروس اعمال می‌كند.

 

4 – مهار كننده ورود (Fusion or Entry inhibitors)

این دسته دارویی درحال انجام مطالعات بالینی در انگلستان و آمریكا می‌باشد و در شرف گرفتن تأئیدیه است. در سطح HIV پروتئینهایی وجود دارد بنام gp 120 , gp41 كه بوسیلة آنها HIV به سلول متصل شده و وارد سلول می‌گردد، با بلوك كردن یكی از این پروتئینها، تكثیر ویروس آهسته می‌شود. بعنوان مثال T-20 كه Fusion inhibitor است و در شرف گرفتن تأئیدیه است به پروتئین gp41 متصل می‌گردد.

T-20 یك پروتئین است و باید بصورت تزریقی مصرف شود و از طریق خوراكی نمی‌توان مصرف كرد چونكه در معده تجزیه می‌شود.

 

اسامی داروهای ضد رترو ویروس

در حال حاضر 20 داروی ضد رترو ویروس تأئید شده در انگلستان وجود دارد و تعداد زیادی دیگر در دست مطالعه هستند معمولاً هر داروی ضد رتروویروس ، 3 نام دارد.

گاهی اوقات دارو بر اساس نوع تحقیق یا نام شیمیایی‌اش نامیده می‌شود مثلاً AZT

نام دوم دارو نام متداول برای تمام داروهای با ساختار شیمیایی مشابه است مثلاً AZT با نام Zidovudine هم شناخته می‌شود.

نام سوم، نام تجاری دارو است كه توسط شركت داروساز گذاشته می‌شود. داروهایی كه در زیر نامبرده شده‌اند داروهای رایج هستند و آنهایی كه با علامت ستاره (*) مشخص شده‌اند هنوز تأئیدیه نگرفته‌اند اما در برنامه‌های مطالعاتی گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیست زیر شامل داروهای جدیدی كه در حال حاضر تحت مطالعات بالینی هستند، نمی‌باشد.

Nucleoside Reverse Transcriptase Inhibitors (NRTIs)

Name Brand & Other Names

3TC Epivir, lamivudine

Abacavir Ziagen, ABC

AZT Retrovir, zidovudine

Combivir (AZT/3TC combined)

Trizivir† (AZT/3TC/abacavir combined)

d4T Zerit, Stavudine

ddC Hivid, zalcitabine

ddl Videx (tablet), Videx FC (Capsule), Zalcitabine

FTC Emtriva, emtricitabine

 


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic