در حال حاضر 2 گونه (type) از HIV وجود دارد.

HIV-1 و HIV-2 

نوع غالب در جهان HIV-1 می باشد و هنگامی كه بطور كلی و بدون مشخص كردن نوع و درباره HIV بحث می شود منظور HIV-1 می باشد. هر دو نوع HIV-1 و HIV-2 از طریق تماس جنسی ، خون و محصولات خونی و از مادر و كودك منتقل می شوند و سبب ایدز با علائم بالینی غیر قابل افتراق از یكدیگر می شوند.اگر چه HIV-2 مشكلتر از HIV-1 منتقل می شود و فاصله زمانی بین آلوده شدن با HIV-2 تا ایجاد بیماری طولانی تر است.

 

HIV-1 زیر گونه (subtype) 

HIV-1 ویروس بسیار متغیری است و براحتی جهش(mutation) می یابد بدین جهت راسته های (strains) متفاوتی از HIV-1 وجود دارد. این راسته ها (strains) می تواند بر اساس گروه ها و زیر گونه ها، طبقه بندی می شوند. 2 گروه وجود دارد: گروه M و گروه Oدر سپتامبر 1998 گروهی از محققان فرانسوی اعلام كردند كه راسته جدیدی از HIV در زنی از كامرون در غرب آفریقا، یافته اند. این راسته به هیچ كدام از دو گروه O,M تعلق نداشت و پس از بررسیها در تمامی كامرون٬ تنها در سه نفر دیگر آلوده به این راسته از ویروس HIV یافت بودند.

در حال حاضر در گروه M حداقل 10 زیر گونه ژنتیكی مشخص از HIV-1 شناخته شده است كه زیر گونه های A تا J هستند بعلاوه گروه O شامل دسته مشخصی از ویروسهای كاملا ناهمگون (heterogenous) هستند. تفاوتهای بین زیر گونه های گروه M ممكن است همانند تفاوت چشمگیر بین گروه M از گروه O باشد.

 

زیر گونه های مختلف در كجا یافت شدند؟

زیر گونه های HIV بصورت ناهمگون در سراسر جهان پخش شده اند٬ بعنوان مثال زیر گونه B اغلب در آمریكا، ژاپن، استرالیا، كارائیب و اروپا یافت می شود. و زیر گونه D,A در صحرای جنوبی افریقا و زیر گونة C در آفریقای جنوبی و هند و زیر گونه E در جمهوری مركزی آفریقا، تایلند و دیگر كشورهای جنوب شرقی اسیا، بیشتر است.

زیر گونه F (برزیل و رومانی)، H,G (روسیه و آفریقای مركزی) I (قبرس) و گروه O (كامرون) شیوع بسیار كمی دارند. اغلب زیر گونه ها در آفریقا یافت می شوند اگر چه زیر گونه B شیوع كمتری دارد.

 

تفاوت عمده بین زیر گونه ها

تفاوت عمده در تركیب ژنتیكی آنها است. تفاوتهای بیولوژیكی مشاهده در محیطهای آزمایشگاهی حیاتی (in vivo) و محیطهای آزمایشگاهی مصنوعی (in vitro) بیانگر این مساله است .همچنین پیشنهاد شده كه برخی گونه ها با فرم خاصی از راه انتقال در ارتباط هستند بعنوان مثال زیر گونه B با تماسهای همجنس ها و معتادان تزریقی خصوصا از راه خون و زیر گونه C,E از طریق انتقال دگر جنسی (heterosexual) (از راه مخاطی) زیر گونه E راحت تر از زیر گونه B گسترش می یابد.

آزمایش متداول تشخیصی HIV یا (HIV antibody test) كه جهت غربالگری (screening) و اهداف تشخیصی بكار می رود تمامی زیر گونه های HIV را اشكار می كند. واضح است كه در آینده زیر گونه های ژنتیكی جدیدی از HIV كشف خواهند شد و آن زیر گونه های جدید با جهشهای ژنی (mutation ) به نمو (develop) ادامه می دهند.

 

واكسن ایدز

ایجاد واكسنی برای ایدز٬ هم تحت تاثیر زیر گونه های مختلف ویروس و هم انسانهایی كه واكسن را دریافت می كنند قرار دارد٬ چرا كه انسانها از لحاظ ژنتیكی و روش تماس با ویروس متفاوتند. واكسنهای مختلف تولید شده بر ضد HIV بایستی بر روی زیر گونه های مختلف HIV آزمایش شوند. ایجاد یك واكسن اثر بخش ایمن و با صرفه برای تحت كنترل در آوردن اپیدمی جهانی، بهترین حالت است.

اگر چه اشتباه است اگر تصور كنیم كه ساخت چنین واكسنی ، براحتی و به سرعت امكان‌پذیر است یا با در دسترس بودن چنین واكسنی، دیگر نیاز به روشهای دیگر پیشگیری نیست .


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات