دستگاه تولید مثل مردانه دستگاهی در بدن مردان است که وظیفهٔ بنیادی‌اش تولید مثل است.

وظایف دستگاه تناسلی مرد 

تولید اسپرم

ساخت هورمون‌های جنسی لازم برای تولید اسپرم و تکامل جنسی در دوران بلوغ.

 

بخش‌های گوناگون دستگاه تناسلی مرد

اعضای تناسلی مرد از آلت تناسلی، خایه و کیسه خایه که بیضه‌ها در آن آویزان هستند، تشکیل شده است. هر بیضه حاوی لوله‌های سمینیفر است که اسپرم می سازند. اسپرم در اپیدیدیم (لوله‌ای پیچ در پیچ در پشت هر بیضه)، نگهداری می شود. یک لوله دیگر به نام وازدفران، هر اپیدیدیم را به یک مجرای انزالی وصل می‌کند که این مجرا خود به پیشابراه وصل می شود.

 

سه غده (یک جفت غده ساخت منی و غده پروستات)، مایعاتی را ترشح می کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را برعهده دارند؛ این ترشحات همراه اسپرم، مایعی به نام مایع منی را تشکیل می دهند. در طول فعالیت جنسی، بافت نعوظی آلت تناسلی، پر خون شده، آلت تناسلی را دراز و سفت می‌کند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلانی مایع منی را از طریق هر وازدفران به سوی پیشابراه و خارج از آلت تناسلی حرکت می‌دهند.

 

تغییرات حاصل از بلوغ در پسران

بلوغ دوره‌ای است که طی آن مشخصات جنسی ظاهر و اعضای جنسی بالغ می شوند. در پسران، معمولاً بلوغ بین۱۲ تا ۱۵ سالگی شروع می‌شود. غده هیپوفیز واقع در قاعده مغز شروع به ترشح هورمون هایی می‌کند که خایه را برای تولید هورمون جنسی مردانه یعنی تستوسترون تحریک می کنند. این هورمون‌ها باعث ایجاد تغییراتی مثل بزرگی اعضای تناسلی و رشد موی بدن و سپس تولید اسپرم و افزایش میل جنسی می شوند.

 

روند تولید اسپرم 

با فرا رسیدن زمان بلوغ، ساخت مداوم اسپرم در خایه با سرعت حدود ۱۲۵ میلیون اسپرم در روز شروع می‌شود. اسپرم‌ها در اطراف دیواره‌های لوله‌های سمینیفر تکامل پیدا می کنند و دم‌های آنها که آنها را قادر به شنا کردن می کنند، به سمت مرکز لوله‌ها قرار می گیرند. اسپرم بالغ در یک لوله پیچ در پیچ به نام اپیدیدیم که پشت هر خایه قرار دارد، نگهداری می شود. سرانجام اسپرم‌ها یا در طی فعالیت جنسی با انزال بیرون می روند و یا توسط ماکروفاژها خورده می‌شود ودوباره مونومرهای سازنده اش تبدیل می‌گردد.


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات