یائسگی

تغییرات هورمونی و جسمی که در زنان در حدود 40-45 سالگی اتفاق می‌افتد ممکن است باعث تغییر قابل توجه در فعالیت جنسی زنان شود علائم یائسگی مانند کم خوابی، دلشوره، افسردگی، و خشکی واژن میتوانند در مجموع باعث افت میلی شوند. کاهش فعالیت شدید تخمدان‌ها و افت ترشح هورمون های جنسی زنان (مثل استروژن و پرژسترون ) علت عمده بروز این تغیرات است.

از این رو مصرف هورمونهای جایگزین (با تأمین هورمون استروژن مورد نیاز) از استهلاک و نازکی و خشکی بافت واژن ممانعت کرده و در نتیجه باعث اثرات مفیدی در زنان یائسه میشود. برقراری مجدد توازن هورمونی پس از یائسگی حتی باعث تشدید میل جنسی در بعضی زنان میشود چرا که دیگر از بابت حاملگی نگرانی وجود ندارد. برای اطلاع بیشتر خوانده را به کتاب تشخیص اختلالات جنسی ارجاع میدهیم.


هورمون درمان جایگزین

از هورمون درمانی جایگزین برای برطرف کردن علائم ناراحت کننده یائسگی کاهش احتمال عوارض پس از یائسگی استفاده می‌شود البته تمام مشکلات یائسگی و پیری با هورمون درمانی بطور کامل برطرف نمی‌شود. چرا که هورمون درمانی از بروز یائسگی جلوگیری نمی‌کند اما می‌تواند باعث کاهش اثرات کوتاه مدت و دراز مدت آن بشود.

با یائسگی میزان استروژن و پرژسترون افت می‌کند و چرخه قاعدگی بتدریج متوقف می‌شود کاهش میزان استروژن باعث علائمی مانند گر گرفتگی، تعریق شبانه و خستگی واژن می‌شود، که در نهایت میتواند منجر به افت میل جنسی شود. از دیگر عوارض یائسگی می‌توان به پوکی استخوان و افزایش خطر بیماری‌های عروقی اشاره کرد. معمولی‌ترین شکل دارویی هورمونهای جایگزین، استروژن‌های ساختگی است که معمولاً در ترکیب با پرژسترون استفاده می‌شود.

درمان علامتی یائسگی معمولاً باشروع علائم آغاز، و برای 3-2 سال ادامه می‌یابد. در این زمان فرد از لحاظ جسمانی با افت میزان هورمون‌ها تطابق یافته است هورمون درمانی به منظور جلوگیری از استئوپروز و خطر بیماریهای قلبی معمولاً پس از یائسگی شروع و برای 10-5 سال ادامه می‌یابد. علاوه بر این برای جلوگیری از استئوپروز مصرف اضافی کلسیم خوراکی و ویتامین 3 فعال نیز توصیه شده است.

البته پزشکان هنوز در مورد بی ضرر بودن هورمون – درمانی کاملاً مطمئن نیستند. شواهد موجود نشان داده است که هورمون – درمانی کوتاه مدت برای مقابله با علائم ابتدای یائسگی (مثل گر گرفتگی) با عوارض قابل توجهی همراه نیست. البته در صورت مصرف طولانی مدت استروژن (به تنهایی) خطر بروز سرطان آندومتر، یا سرطان پستان افزایش میابد که برای مقابله با آن پیشنهاد شده است استروژن حتماً در کنار پرستروژن برای فرد تجویز شود. در هر صورت پزشک با در نظر گرفتن عوامل نظیر سابقه خانوادگی سرطان‌های سینه و رحم، و خصوصیات جسمی و سلامت فردی وی در مورد ادامه هورمون درمانی یا قطع آن تصمیم میگیرد.


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic