کاندوم ( Condom) یا کاپوت یا غلاف، غلافی کشسان یکی از وسایل جلوگیری از بارداری است که از تماس مستقیم آلت تناسلی مرد با مخاط شریک جنسی او جلوگیری می‌کند و احتمال تماس ترشحات جنسی میان آن‌ها را از بین می‌برد. این ابزار برای داشتن چنین ویژگی‌هایی است که مانع از انتقال بیماری‌های آمیزشی و ایجاد بارداری ناخواسته می‌شود.

برخی کاندوم‌ها برای بالا بردن اطمینان در جلوگیری از بارداری، سطح آن‌ها از مایع اسپرم کش پوشیده شده‌است.


محتویات مقاله


گونه‌ها

روش استفاده از کاندوم مردانه

انتخاب کاندوم


گونه‌ها

کاندوم‌ها دارای دو دستهٔ اصلی «زنانه» و «مردانه» اند.
کاندوم مردانه پوششی است که روی آلت راست شدهٔ مرد کشیده می‌شود. کاندوم در صورت استفادهٔ درست می‌تواند تا ۸۰-۹۰ درصد از بارداری ناخواسته و انتقال ایدز و هپاتیت سی و دیگر بیماری‌های آمیزشی جلوگیری کند. کاندوم مردانه در درمان انزال زودرس مردان نیز کاربرد دارد و برای بهبود توان نعوظ در مردان پیر یا کم توان نیز به کار می‌رود .


کاندوم زنانه

برای زنانی مناسب است که نمی‌توانند شوهر (یا شریک جنسی) خود را متقاعد به پوشیدن کاندوم مردانه بکنند ولی این کاندوم به کارآمدی نوع مردانه نیست و امکان بارداری ناخواسته در آن وجود دارد. همچنین باید توجه داشت که هرگز نباید کاندوم زنانه و مردانه را همزمان استفاده کرد چون ممکن است کاندوم پاره شود و ترشحات انتقال یابد.

برای جلوگیری از انتقال ویروس‌هایی مانند اچ‌آی‌وی، هپاتیت نوع ب و ث جنس کاندوم باید لاتکس یا پلی‌یورتان باشد.


روش استفاده از کاندوم مردانه

استفاده از کاندوم مردانه باید پیش از شروع نزدیکی آغاز شود زیرا ترشحاتی که مردان پیش از انزال کامل دارند، ممکن است حاوی ویروس‌هایی نظیر اچ‌آی‌وی باشد و باعث سرایت بیماری گردد؛ همچنین در مواردی که بیم بیماری نیست برای کاهش احتمال بارداری ناخواسته باید از تماس با این ترشحات جلوگیری کرد چون احتمال وجود اسپرم در آن‌ها صفر نیست.

کاندوم را باید بر روی آلت در حال نعوظ (راست شده) کشید و از آن طوری استفاده کرد که فضای خالی کوچکی در انتهای آن باقی بماند تا در زمان انزال مایع منی در آن جمع شود. کاندوم باید تمامی طول آلت مردانه را تا ته بپوشاند. بلافاصله پس از انزال، در حالی که آلت هنوز در حالت نعوظ قرار دارد، باید نزدیکی را خاتمه داد و کاندوم مردانه را درآورد. خروج بایستی با گرفتن لبه کاندوم صورت گیرد تا از سر خوردن کاندوم و نشت منی جلوگیری شود.

هر کاندوم مردانه را باید تنها یک بار استفاده کرد و پس از مصرف از بین برد. در زمان استفاده باید دقت کرد که کاندوم سوراخ نباشد و یا در اثر تماس با ناخن یا اجسام دیگر پاره نشود. هم‌چنین قبل از استفاده از کاندوم باید به تاریخ پایان مصرف آن توجه کرد و از استفاده از کاندوم‌های شکننده و چسبناک که احتمال پاره شدن دارند خودداری کرد. باید آن را از حرارت، نور و رطوبت دور نگه داشت زیرا این عوامل احتمال پارگی یا سوراخ شدن آن را افزایش می‌دهد.

در صورت پاره شدن کاندوم مردانه در حین مقاربت، باید مقاربت را بلافاصله متوقف کرده و از کاندوم جدیدی استفاده نمود. هم‌چنین ممکن است اسنتفاده از روش‌های دیگر پیشگیری از بارداری در این موارد ضروری باشد.

کاندوم مردانه نباید با مواد چرب (مانند وازلین) آغشته شود چون این مواد باعث صدمه به آن و از بین رفتن خاصیت پیشگیری کاندوم می‌شوند. برای لیز کردن کاندوم می‌توان از ژل‌های روان‌کننده (لوبریکانت) مبتنی بر آب که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند استفاده کرد.


انتخاب کاندوم

کاندوم یک وسیلهٔ بهداشتی به شمار می‌رود و گزیدن کاندوم مناسب و استاندارد با سلامتی جنسی کوتاه مدت و دراز مدت مرد و شریک جنسی او ارتباط مستقیم دارد. بنا بر توصیه‌های اف‌دی‌ای، در هنگام خرید باید به موارد زیر توجه کرد:


1. کاندوم از جنس لاتکس باشد.

2. کاندوم در بسته بندی مناسب باشد و به هیچ عنوان باز، درز دار، سوراخ، یا خراشدار نباشد. به تاریخ انقضا، و محل ساخت کاندوم (با عبارت Made in) دقت شود.

3. کاندوم باید روی آلت جنسی را کامل بپوشاند.

4. در صورت استفاده از روان کننده‌ها (Lubricant)، تنها از نوع آبی (water-based lubricant) باشد.

5. از استفاده از مواد زائد، بویژه کرم‌های مجزای ضمیمه شده، بشدت پرهیز نمایید. بسیاری از محلول‌های شیمیایی استفاده شده موجب آسیب‌های جنسی کوتاه مدت و دراز مدت می‌شوند.

نکات دیگری که می‌تواند در شناسایی برند کاندوم کمک کنند:
• داشتن استانداردهای بین المللی مانند اف‌دی‌ای FDA، می‌توانند کمک خوبی در انتخاب کاندوم باشند. داشتن گواهینامه اف‌دی‌ای نشاندهده تایید و آزمایش برند با دقت ۹۹٫۶ درصد توسط وزارت بهداشت آمریکا، و تایید سالم بودن برند توسط اف‌دی‌ای است.
• این مرکز در فلوریدای آمریکا ،همه ساله رده بندی از کاندوم‌های برتر سال را ارایه می‌دهد.

کاندوم‌ها در ایران
برندهای کاندوم مختلفی در ایران وجود دارد. در زیر فهرستی از انواع رایج کاندوم‌های مردانه در ایران به ترتیب الفبا، آمده‌است (فهرست ممکن است کامل نباشد).


«برای دیدن لیست انواع کاندوم کلیک کنید»

 


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات