تحقیقات نشان می‌دهد افراد افسرده غالبا دچار وزن‌گیری بیشتری می‌شوند. اگر چه اضافه وزن داشتن لزوما افراد را مستعد افسردگی نمی‌کند به گزارش هلث‌‌دی‌نیوز، تحقیقات تازه نشان می‌دهد که بین افسردگی و افزایش وزن زیاد در مچ ارتباط واضحی وجود دارد.

 

همچنین این مطالعه نشان می‌دهد که احتمال اینکه افسردگی سبب شود تا افراد در اطراف شکم نیز دچار چاقی شوند بیشتر است. برعکس مطالعات دیگر حاکی از آن است که افراد دچار اضافه‌وزن کمتر احتمال دارد تا نسبت به سایر افراد با وزن طبیعی افسرده شوند.

 

 

این نتایج برگرفته از تحقیقات دانشمندان دانشگاه آلباما در بیرمنگهام است. مطالعه این دانشمندان روی 5 هزار و صد مرد و زن 18 تا 30 ساله در مدت 15 سال نشان داد، همه شرکت‌کنندگان در این مدت وزن اضافه کردند اما افراد افسرده خیلی سریع‌تر وزن‌گیری داشتند.

 

افرادی که درجه شدیدتری افسردگی داشتند سریع‌تر از سایرین دچار اضافه وزن شده بودند به گفته محققان هورمون استرس یعنی کورتیزول با افسردگی و چاقی شکمی ارتباط دارد. و این شاید دلیل آن باشد که چرا افراد افسرده دچار چاقی شکمی هستند. این مطالعه جهت کنترل چاقی و پیشگیری از عوارض آن از اهمیت زیادی برخوردار است. شاید درمان افسردگی یکی از راه‌های مبارزه با چاقی باشد.


نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic