توجه و علاقه نسبت به ورزش زیبایی اندام «طبیعی » رو به ازدیاد است - پرورش ماهیچه های بدن برای به دست آوردن اندامی زیبا و حسی خوب بدون استفاده از داروهای مختلف یا مواد غیرمجاز خطرناك ، روز به روز تعداد بیشتری از مردان ، با الهام گرفتن از اندام های عضلانی و محكم ورزشكاران حرفه ای و ستاره های سینما، روانه سالن های ورزشی می شوند تا شكم هایی عضلانی و بازوهایی زیبا پرورش دهند.

بدنسازی

دیوید گروگن ، از زیبایی اندام كارهای منطقه «واشنگتن دی سی » كه در بسیاری از مسابقات زیبایی اندام آماتوری پیروز شده ، می گوید: «متاسفانه ، در اكثر موارد، زیبایی اندام كارهای تازه كار مسیر غلطی را طی می كنند؛ اشتباهاتی مرتكب می شوند كه ممكن است منجر به نتایج مایوس كننده و همچنین مشكلات بلندمدت در رابطه با سلامتی شان شود.»

دیوید گروگن ، 39 ساله ، می گوید: «مردم بسیار مایلند اندامی شبیه عكس هایی كه در مجلات از زیبایی اندام كارهای حرفه ای چاپ می شود، داشته باشند.» ولی انتظارشان از تمرین در سالن های ورزشی معمولا به شدت غیرواقع بینانه است .

او اضافه می كند: «دیدن این تصاویر در مجلات برای پسران جوان كاملا گمراه كننده است ، زیرا باورشان می شود می توانند با ورزش كردن شبیه آنها شوند. عكس هایی كه در مجلات می بینید عكس فردی است كه 12 هفته رژیم غذایی گرفته و ورزش سخت كرده ، كه برای زیباتر به نظر آمدن آرایش و رنگ شده ، و آب بدنش را هم به كلی از دست داده است . بدن آنها فقط برای یك یا دو روز به شكلی می ماند كه در مجله می بینید - یعنی عكسی از دوران اوج آن فرد. غیرممكن است شخصی بتواند هر روز این شكلی باشد.»

گروگن ، كه قدش 176 سانتیمتر و وزنش حدود 99 تا 102 كیلو در زمان های خارج از مسابقه و 88 كیلو در زمان مسابقات است ، می گوید: «در ضمن ، حتی با پرورش اندام طبیعی ، داشتن چنین ابعاد و اندازه هایی بیشتر تصور است تا واقعیت . اگر این زیبایی اندام كارها را حضورا ببینید، متوجه می شوید كه اصلا آدم های درشت هیكلی نیستند، اگر كسی من را وقتی 86 كیلو هستم ب لباس ببیند، حتما فكر می كند هیكل من ایراد دارد زیرا تمام چربی بدنم را از دست داده ام و هیكلم كوچكتر از اندازه معمولی است . ولی ، در زمان مسابقه ، وقتی روی صحنه ایستاده اید و همه فقط به ماهیچه هایتان نگاه می كنند، به نظر بزرگ می آیید.»

بدنسازی

بزرگتر همیشه بهتر نیست


برخی از زیبایی اندام كارها پا در مسیر اشتباه مصرف داروهای شیمیایی برای رسیدن به نتایج چشمگیر می گذارند. به گفته گروگن ، رشته زیبایی اندام - مخصوصا در سطح حرفه ای و حتی بین آماتورها و جوانان - به شكل بی رویه ای مملو از تركیبات ناسالمی از استروئیدهای تقویتی یا نیروزا، هورمون های رشد، از بین برنده های چربی ، و دیگر مواد دارویی و مشابهات دارویی شده است زیرا «همه می خواهند عضلاتشان بزرگ شود، حتی زیبایی اندام كارهای باتجربه تر.»

تصوری كه بیشتر مردم از زیبایی اندام دارند با مشاهده بدن های كشتی گیران حرفه ای ، و همچنین اندام های بیش از حد پرورش یافته زیبایی اندام كارهای حرفه ای شكل گرفته و هیچ گونه تصوری از هزینه فیزیكی و جسمانی ای كه این كار دربردارد، ندارند. حتی معروفترین زیبایی اندام كار دنی، آرنولد شوارتزنگر، اعتراف كرده كه در آن دوران از استروئیدهای تقویتی استفاده می كرده - زمانی كه این داروها قانونی بودند.

استفاده از استروئیدهای تقویتی در میان زیبایی اندام كارها بسیار رایج است . گروگن می گوید، «در نمایش های بزرگ زیبایی اندام ، كه افراد از سرتاسر دنیا در آنها شركت می كنند، شاهد نمایش غول های استروئیدی می شوید، زندگی شان در آن روز خاص خلاصه می شود، و به نظر می رسد هر آن ممكن است عضلات بازویشان منفجر شود.»

متخصصین تندرستی می گویند تاثیرات استروئیدهای تقویتی و دیگر تقویت كننده های شیمیایی غیرواقعی هستند، و خطرات بسیار زیادی را متوجه می كنند. استفاده از استروئیدهای تقویتی معمولا منجر به استفاده مزمن و شدید از دیگر داروها می شود. گروگن می گوید، «واقعیت تلخی كه در مورد زیبایی اندام كارهای حرفه ای ، كه از دارو استفاده می كنند، وجود دارد این است كه اكثر این افراد معتاد و آدم های لاابالی هستند.»

بدنسازی

طبیعی بهتر است


پرورش اندام طبیعی از مصرف دارو و مواد غیرمجاز اجتناب می ورزد، و بدن را از راه تمرین و رژیم غذایی مناسب پرورش می دهد. گروگن ، كه مارشال ایالات متحده است ، می گوید، «زیبایی اندام كارهای طبیعی از این كارشان به خود می بالند.» او اضافه می كند، «اینها افراد معمولی ای مانند من و شما هستند.»

نیل گروسمن ، دندانپزشك 57 ساله اهل بالتیمور، مریلند، می گوید، «معمولا آدم ها دید اشتباهی نسبت به اشخاصی كه وارد رشته زیبایی اندام می شوند دارند. تعداد افرادی كه مدرك دانشگاهی دارند و وارد این رشته می شوند شگفت انگیز است .»

پرورش جسم و اندام از راه طبیعی شامل سه چیز است : ورزش های مقاومتی ، ورزش های قلبی - عروقی ، و پشتیبانی تغذیه ای .گروسمن می گوید، «موفقیت فردی كه می خواهد هیكل مناسبی داشته باشد، كه قوی به نظر آید، مستلزم داشتن درك درستی از تمرینات ورزشی و تغذیه مناسب است .»

ورزش های مقاومتی گروه های مختلف عضلات را توسط ورزش با وزنه پرورش می دهد، هم با استفاده از وزنه های آزاد و هم با دستگاه های وزنه برداری ، تمرینات تركیبی ، كه شامل بیش از یك مفصل و یك گروه از ماهیچه ها است . از قبیل وزنه برداری یك ضرب و وزنه برداری به حالت درازكش روی نیمكت (بنچ پرس )، به خاطر افزایش نیروی عضلانی و آمادگی جسمی كلی اهمیت دارند. ورزش هایتقویتی مجزا روی پرورش یك عضله خاص تمركز می كند و فقط یك مفصل را حركت می دهد، از قبیل استفاده از حلقه ها برای قوی كردن عضله دو سر بازو.

ولی برای داشتن عضلاتی مانند عضلات زیبایی اندام كارها، وزنه برداری و ورزش های تقویتی به تنهایی كافی نیست . چربی بدن مانند لایه ای ساختمان عضلانی را می پوشاند، كه ظاهری نرم و منحنی شكل به عضلات بدن می دهد. زمانی كه چربی بدن به حداقل كاهش می یابد، عضلات بدن به شكل كاملا برجسته به نظر می آیند.

چربی بدن یك انسان معمولی تقریبا 20 - 25 درصد وزنش است . و اگر فرد چاق باشد این درصد بیشتر است . چربی بدن ورزشكاری كه تمرینات ورزشی مرتب انجام می دهد ممكن است حدود 10 درصد باشد، در حالی كه یك زیبایی اندام كار حرفه ای چربی بدنش را تا میزان 5 درصد كاهش می دهد.


نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic