پنجشنبه 3 اسفند 1391  13:49

زوجین، نه به این دلیل که یکی شده اند، بلکه به دلیل شناخت واحترام زن و مرد از لحاظ ماهیتی کاملاً با یکدیگر متفاوتند، به گونه ای که ظاهراً از دو سیاره جداگانه آمده اند.

 

آیا یک زوج می­توانند به یکدیگر بسیار نزدیک شوند؟ و آیا این نزدیکی بیش از حد می­تواند به جدایی آنها بی­انجامد؟ تحقیقات علمی جدید ثابت کرده است که وقوع این جدایی بسیار محتمل است. چنان چه زوجین مراحل متفاوت متغیر ازدواج را به درستی درک نکنند، امکان بروز جدایی امری دور از ذهن نیست. به علاوه، از آن جا که مغز انسان در طول زندگی زناشویی دستخوش تغییرات طبیعی می­گردد، از این رو پیش­بینی زمان جدایی نیز بسیار ساده است. درک، رویارویی و برخورد منطقی با این تغییرات طبیعی توسط زوجین، نه تنها ضامن بقای ازدواج آنهاست بلکه شکوفایی و تعالی آن را نیز به همراه خواهد داشت و عکس آن چه ذکر شد به جدایی خواهد انجامید.

 

نحوه تأثیرگذاری مغز زن و شوهر بر ازدواج چگونه است؟ طبق تحقیقات مایکل گورین که بیش از 20 سال به طول انجامید، مغز انسان در جریان مراحل مختلف ازدواج تغییرات زیادی را تجربه می­کند. همین تغییرات مغزی سبب ایجاد تغییرات رفتاری می­گردد. ادراک صحیح این تغییرات همان کلید دست­یابی به ازدواج موفق است.

 

 

مرحله اول: عشق

 

وقتی زن و شوهر احتمالی با یکدیگر آشنا می­شوند و رابطه عاطفی بین آنها برقرار می­شود، مغز آنها وارد مرحله «عاشق شدن» می­گردد. در این مرحله، بدن آنها ماده­ای موسوم به فرومونز (pheromones) تولید می­کند. به عنوان مثال، هنگامی که زن و مرد به یکدیگر نگاه می­کنند، خود را به هم بسیار نزدیک و وابسته می­بینند و احساس می­کنند که یک روح در دو جسم­اند.

 

در این میان هورمون اکسیتوسین نقش بسیار مهمی ایفا می­کند. این هورمون را "ایجاد وابستگی" نیز می­نامند. این همان هورمونی است که در بدو زایمان مادر در بدن او ترشح می­شود و عامل به وجود آمدن وابستگی عمیق مادر به نوزادش است. به همین دلیل این هورمون، زن و مردی را که عاشق یکدیگر هستند، به هم وابسته می­سازد. اکسیتوسین باعث می­شود که طرفین رابطه رفتارهای ناخوشایند یکدیگر را نبینند. درست نظیر مادری که از گریه­های نیمه شب کودک خود یا چنگ کشیدن او بر صورتش نمی­رنجد. اما این مرحله نیز پایان خواهد یافت و مراحله بعدی شروع می­شود.

 

 

مرحله دوم: دلسردی

 

چندین ماه یا حتی یک سال پس از ازدواج، هورمون­ها و شیمی مغز دچار تغییراتی می­گردند. بخش <فکر کردن> در مغز به وجود نقاط ضعف در زندگی مشترک پی می­برد. در این مقطع است که زن و شوهر به راحتی از رفتارهای یکدیگرناراحت می شوند. اگر زوجین در مرحله اول با یکدیگر ازدواج کرده باشند، در مرحله دوم نسبت به انتخاب خود دچار شک و تردیدی جدی خواهند شد.

 

در این جا به یکی از موارد رایج اشاره می­کنیم. مرد روی مبل دراز کشیده و در حال تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود است. زن به واسطه این موضوع که همسرش در حال تماشای تلویزیون بوده و به او توجهی نمی­کند، ناراحت می­شود. زن احساس طردشدگی می­کند خصوصاً آن که شوهرش مانند سابق به او محبت نمی کند.

 

از طرف دیگر، شوهر نیز از این شرایط راضی نیست. او نیز نمی­داند چرا همسرش دائماً او را به خاطر موضوع کوچکی سرزنش می­کند. آنها سال­هاست که با هم زندگی می­کنند، ممکن است که بچه­دار نیز شده باشند. شوهر با خود فکر می­کند «دیگه به چی احتیاج داره؟» او می­داند که مشکلی در رابطه وجود دارد. اما نمی­داند چگونه آن را حل و فصل کند. شیمی مغز مربوط به مرحله اول به تدریج دچار تغییراتی شده است. در این مرحله، زوجین به سادگی در می­یابند که ازدواج آنها با مشکلی روبه­رو شده است و با خود می­گویند که «این آدمی نیست که من باهاش ازدواج کردم». اما به یاد داشته باشید که این مرحله کاملاً طبیعی است و این دلسردی ناشی از تغییرات شیمیایی بدن است. مضافاً آن که گذر از این مرحله، به منظور همگام کردن دو دیدگاه متفاوت، الزامی است.

 


مرحله سوم: قدرت نمایی

 

زن و شوهری که مرحله دلسردی را پشت سر می­گذارند معمولاً وارد مرحله سوم می­شوند.این مرحله قدرت­نمایی نام دارد. به منظور مقابله با دلسردی، زوجین تلاش می­کنند تا با تغییر درفردمقابل او را به مرحله اول بازگردانند؛ اما این کار بیهوده است. به همین دلیل، تلاش زوجین درتغییریکدیگر، به پیچیدگی مشکل آنان دامن می­زند. اما آن چه مسلم است این است که شیوه تفکر، عملکرد و رفتار زن و مرد متفاوت است.

 

این بخش دردناک­ترین قسمت ازدواج است. اما زوجین که در این مرحله باقی می­مانند باید بدانند که تفاوت های مغزی آنان خود کلیدی در رسیدن به ازدواج موفق است. باید به خاطر داشت که مرد،مرد است و زن، زن. آنها دو روح در دو جسم کاملاً جدا از یکدیگر هستند.

 

پس از تضعیف عشق، شوهر به فعالیت­های مستقل بیشتری احتیاج پیدا می­کند و زن نیز به تقویت ارتباط با دوستان خود روی می­آورد. بر اساس تحقیق گورین، یکی از دلایل که مردان و زنان در مرحله قدرت نمایی یکدیگر را سرزنش می­کنند، عدم درک و تعریف مشترک از مفهوم استقلال در زندگی زناشویی است.

 

بسیاری از طلاق­ها در هفتمین یا هشتمین سال پس از ازدواج روی می­دهند. درست زمانی که زوجین سعی در «تغییر» یکدیگر دارند. اما، طبیعت به ما اجازه بازگشت نمی­دهد، طبیعت رو به جلو حرکت می­کند و ما هم ناگزیر به حرکت با او هستیم. مرحله دیگری در انتظار زوجین است اما برای رسیدن به آن، آنها باید بیدار شوند.

 


مرحله چهارم: بیداری

 

طی مراحل عشق، دلسردی و قدرت­نمایی، زن و مرد به یکدیگر بسیار نزدیک می­شوند. حال آن که غالب زوج­ها به این موضوع توجهی ندارند. در حقیقت، که به حدی به یکدیگر نزدیک می­شوند که هر یک فردیت فرد مقابل را نادیده می­گیرند. مرد نیازهای عاطفی، هیجانی و توجه زن به کارهای خانه بیهوده تلقی می­کند. از سوی دیگر، زن نیز عادات، سرگرمی­ها، پرکاری و استقلال خواهی مرد را خودخواهانه و زنگ خطری برای ازدواج ارزیابی می­کند.

 

در این مرحله، زوجین بیدار می­شوند. آنها در می­یابند که نزدیکی آنها بسیار غیرمنطقی و خارج از چارچوب بوده است و این که باید از نظر روان­شناختی از یکدیگر جدا شوند. به عنوان مثال، مرد ممکن است در قبال رفتار ناراحت کننده همسرش سکوت اختیار کند. زن نیز ممکن است به دلیل انجام کارهای خانه، از رفتن به میهمانی شام صرف نظر کند.

 

در نهایت، مرد متوجه می­شود که حق با زن است. اگر زن و مردی در ارتباط خود همدیگر را یاری نکنند، ارتباط به شکست می­انجامد. از سوی دیگر زن نیز حق را به جانب خود می­بیند، اگر استقلال کافی در رابطه وجودنداشته باشد، ارتباط با مشکل مواجه خواهد شد.

 

وقتی زوجین از یکدیگر فاصله می­گیرند، رابطه قوی که در ابتدا وجود داشت، کمرنگ می­شود. ضمناً نزدیک بیش از اندازه به گونه­ای که هر یک فردیت دیگری نادیده بگیرد، پیامدی مشابه را به همراه خواهد داشت.

 


مرحله پنجم: ازدواج مادام­العمر

 

با ایجاد توازن در نحوه ارتباط زن و مرد ازدواج نیز به توازن خواهد رسید. قدرت­نمایی از بین می­رود و یک ارتباط رشد یافته و بالغ، زن و مرد را به یکدیگر پیوند می­دهد. در این شرایط، آنها ضمن آن که به هم نزدیکند، از هم جدا هستند؛ به همین دلیل آن را ارتباط متوازن می­نامند. دراین حالت، زوجین نه به این دلیل که یکی شده­اند، بلکه به دلیل شناخت و احترام به فردیت یکدیگر، در کنار هم زندگی می­کنند.

 


چگونگی رشد صمیمیت و نزدیکی

 

زن و شوهر خوشبخت به منظور در کنار یکدیگر ماند، کارهای عادی و روزمره انجام می­دهند. مانند رفتن به میهمانی­های خانوادگی، مکالمه تلفنی یا ارسال ایمیل در مواقعی که یکی از آنها در سفر است. این فعالیت­ها در استوار نگهداشتن ستون ازدواج بسیار مؤثر است.

 

زن و شوهر باید به نسبت به همدیگر مهربان و مبادی آداب باشند. هیچ کس به اندازه همسر شایسته مهربانی و احترام نیست. افراد بالغ می­دانند که یک ازدواج موفق مرهون مهربانی متقابل است.

 

زوجین باید در حل اختلافات خود بکوشند و از رشد این اختلافات جلوگیری کنند. قطعاً در مقاطعی عصبانی شده و بحث می­کنند اما نهایتاً باید ضمن عذرخواهی به حل مشکل بپردازند.

 

 

چگونه جدایی روان­شناختی راحفظ کنیم؟

 

زوجین باید این واقعیت را بپذیرند که زن و مرد از نظر ماهیت متفاوتند. شاید مرد از این که همسرش کانال تلویزیون را هنگامی که در حال دیدن برنامه مورد علاقه­اش می­باشد، عوض کند، ناراحت شود. به جای عصبانی شدن، زن باید اهمیت تماشای تلویزیون را توسط همسرش درک کند. زن نیز دوست دارد تا راجع به احساسات خود با همسرش صحبت کند. پس مرد هم باید زمانی را به این خواسته زنش اختصاص می­دهد.

 

ممکن است زوجین دوستانی داشته باشند. عموماً زن و مرد دوستان مختص خودشان را دارند. آنها باید یکدیگر را در حفظ روابط با دوستانشان تشویق و ترغیب کنند. شوهر باید بداند که اگر چه بهترین دوست همسرش است، اما زن او هنوز برخی از نیازهای احساسی خود را از طریق دوستان خود تأمین می­کند. هم چنین زن نیز باید به روابط همسرش با دوستان خود احترام متقابل بگذارد. زوجین باید به یکدیگر اجازه داشتن تفریحات و سرگرمی­های خود را بدهند و هر یک برای مکان، زمان و نوع فعالیت یکدیگر ارزش و احترام قائل شوند. در سایه همین فعالیت­هاست که شادی و استحکام ازدواج تضمین می­شود.

 

باید بدانیم که با گذشت زمان، احساسات ما نسبت به همدیگر تغییر می­کند و این تغییر کاملاً طبیعت است مغز انسان مسئول این تغییرات است و مقابله با این تغییرات کاری بیهوده است. در عوض، هر کس باید با شناخت صحیح این تغییرات، روش دست­یابی به ازدواج موفق را بیاموزد. باید بدانیم که انسان مخلوق طبیعت است و طبیعت نیز قانون­مند و خردمندانه عمل می­کند.

منبع: محقق، صدیقه.کلیدهای ازدواج موفق.1384. روزنامه همشهری. سال چهارم، شماره 3897.

 1. روش هایی برای عمیق تر کردن روابط عاشقانه ! «مهم»
 2. اشتباهات بزرگ در دوران آشنایی چیست؟
 3. ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن؟
 4. مهم ترین مرحله ازدواج - سوالات مهم خواستگاری - تحقیق در مورد خواستگار!
 5. مردان زنان زیبا یا زنان باهوش را انتخاب می کنند؟
 6. چرا بعضی ها با احساسات دیگران بازی می کنند؟
 7. چگونگی برقراری رابطه جنسی در شب زفاف ! «مهم»
 8. انتقام عشقی؛ گرفتن یا نگرفتن !!! «مهم»
 9. دلایل افزایش سن ازدواج در ایران چیست؟
 10. بهداشت جنسی در خانم ها !
 11. با چه کسی ازدواج کنیم؟
 12. خوب و بد یک نامزدی طولانی چیست؟
 13. ازدواج موفق تر با سه سوال کوتاه ! «مهم»
 14. ازدواج در جزیره آدم خوارها - ماندن در دو راهی ازدواج !
 15. چگونه همسر ایده آل خودمان را پیدا کنیم؟
 16. آیا اختلاف سنی در ازدواج مهم است؟
 17. ده روش فوق العاده جذب برای ازدواج !
 18. هشت عادت بد که باید بعد از ازدواج ترک کرد ! «مهم»
 19. چرا حتما باید ازدواج کنیم؟
 20. بهترین سن ازدواج چه سنی است؟
 21. چگونه با همسرم زندگی شادی داشته باشم؟
 22. چگونه شوهر خوبی باشیم؟
 23. کلید های ازدواج موفق چیست؟
 24. چرا باید عاشق بشویم؟
 25. آیا جذابیت یعنی زیبا بودن؟!
 26. واقعیات اساسی ازدواج چیست؟
 27. فواید ازدواج کردن
 28. سوالات قبل از ازدواج، چیزهایی که باید قبل از ازدواج بدانیم!
 29. مجلس بله برون !
 30. مردان بیشتر درگیر عشق می شوند یا زنان ؟
 31. آفت عشق چیست؟ وابستگی آفت عشق است !
 32. روش تشخیص نشانه های عشق حقیقی !
 33. نکته های شیرین و خواندنی در مورد ازدواج !
 34. آقایان چطور همسر انتخاب می کنند ؟
 35. ایجاد ارتباط موثر در اولین ملاقات با هنر گفتگو !
 36. مهمترین اشتباهات دختران در ازدواج !
 37. تأملی بر روابط دختر و پسر در جامعه دینی !
 38. انتخاب همسر از روی جذابیت صحیح است؟
 39. آیا ازدواج به معنای پایان آزادی است؟
 40. تاثیرات ازدواج بر مردها چیست؟
 41. آیا طرف مقابل شما واقعا قصد ازدواج دارد؟
 42. راه های کاهش درد قاعدگی ! «مهم»
 43. چگونگی رابطه جنسی در دوران نامزدی ! «مهم»
 44. آیا مهریه سنگین می تواند ضامن خوشبختی افراد باشد؟!
 45. زنان، ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن ؟!
 46. گفتگوهای مهم و اساسی قبل از ازدواج چیست؟
 47. رابطه تحصیلات دختران و تأخیر در ازدواجشان !
 48. سرمایه ای برای دخترم ... «داستان کوتاه»
 49. خواستگاری دختر از پسر !!!
 50. تاثیر چاقی در زندگی زناشویی !
 51. بی اطلاعی مردان از عشق همسرانشان!!! «مهم»
 52. تاثیر قیافه بر میزان عشق !!!
 53. چگونه همسرمان را بشناسیم؟
 54. دردسرهای ازدواج فامیلی !
 55. بهترین مدت دوره نامزدی و مشکلات دوران نامزدی چیست؟
 56. شش مانع ازدواج ما چیست؟
 57. کینه شب بله برون !!! «مفید»
 58. چگونه عاشق شویم ؟
 59. چگونه بر فشارهای قبل از ازدواج غلبه کنیم؟
 60. گفتگوهای مهم قبل از ازدواج ! «مهم»
 61. چطور بفهمید خواستگارتان عصبی است؟
 62. شکسته شدن حریم‌ها با ازدواج موقت
 63. کدام ازدواج ها ریسک بالاتری دارند؟
 64. چطور به خواستگار خود جواب رد دهیم؟
 65. فریب کدام پسر ها را نخوریم؟
 66. ده مورد خطرناک برای انتخاب همسر!
 67. چگونه هم زمان ارضا شویم؟
 68. مشاور ازدواج چه کمکی به ما می‌کند؟
 69. رابطه جنسی در دوران عقد را چگونه انجام دهیم؟ چطور باشد؟
 70. هشت ویژگی مهم یک مردا واقعی چیست؟
 71. در مراسم خواستگاری چه کنیم؟
 72. زیبایی چه نقشی در ازدواج شخص دارد؟
 73. کی با کی ازدواج کنه بهتره؟!
 74. قبل از ازدواج تان انسان سالمی شوید!
 75. ازدواج به شرط تغییر !
 76. خط قرمزهای پزشكی در ازدواج چیست؟
 77. نحوه برگزاری مراسم عروسی
 78. چه ازدواجی به درد نمی خورد؟
 79. دو نوع شوهر وجود دارد، میدونستید !
 80. چهار برتری مرد نسبت به زن ها چیست؟
 81. عشق نا فرجام، وقتی به او نمی رسید!
 82. نشانه های علاقه مندی دختران را بشناسید
 83. چرا مشاوره‌ی پیش از ازدواج مهم است؟
 84. آداب خواستگاری
 85. 10 رابطه که سرانجامی ندارد!
 86. دلایلی خوب برای ازدواج نکردن!
 87. علائم علاقه مندی زنان به شوهرشان! «مهم»
 88. برنامه ریزی برای رابطۀ جنسی با همسر! «مهم»
 89. برنامه‌ریزی برای تفریحات لذت‌بخش با همسر! «مهم»
 90. تنوع طلبی بی تعهدی به همسر !!! «مهم»
 91. چگونه روابطی قوی‌ و مستحکم‌ داشت باشیم ؟
 92. همۀ ما مرتکب اشتباه می‌شویم !
 93. خیانت جنسی یا احساسی ؟
 94. چهارده اشتباه مردان هنگام دعوا با همسرانشان! «مهم»
 95. نیاز به شریک زندگی ضعف نیست.
 96. تفاوت نیاز مردان و زنان !
 97. مردان نیازمند و احساسی زنان را دل سرد می‌کنند.
 98. چرا زنان به مردان نیاز دارند؟
 99. پاسخ احساسی زن به عملکرد مرد!
 100. مردان می‌تواند همسرشان را در مواجه با استرس‌ها یاری دهند!
 101. چگونه مرد را خسته و درمانده ‌کنید!!!
 102. آیا مشکل فقط شریک زندگی‌ماست؟
 103. چرا مرد علاقه سابق را به همسرش ندارد ؟
 104. چگونه مورد حمایت همسر خود باشیم؟! «مهم»
 105. چگونه از مردان طلب حمایت کنیم!!!
 106. هنگامی که زنان، مرد می‌شوند!!!
 107. چرا زنان در زمان بازگشت به خانه استرس دارند؟!
 108. انتظارات غیر واقعی همسران از یکدیگر!
 109. رفتار هایی که باعث بروز برخورد و نزاع می‌شوند!
 110. زنان می‌خواهند مردان هم مثل آنها باشند!
 111. روش تقویت ماهیچه های کنترل کننده انزال - رفع مشکل زود انزالی!
 112. علل کاهش توانایی جنسی در مردان چیست؟
 113. درمان های دارویی اختلالات نعوظ! «مهم»
 114. درمان‌های طبیعی برای اختلال نعوظ! «مفید»
 115. مشکلات انگیختگی جنسی در زنان را بشناسید!
 116. نقش روانشناس در تشخیص و درمان ناکارآمدی جنسی چیست؟
 117. اختلال عملکرد جنسی - ناکارآمدی جنسی!
 118. شکسته شدن آلت تناسلی مرد!
 119. بزرگ کردن آلت تناسلی مردان
 120. ناکارآمدی جنسی یعنی چی؟!
 121. گیاهان موثر در تقویت قوای جنسی؟! «مهم»
 122. 5 راه برای تقویت قوای جنسی! مهم و ویژه!!!
 123. پریاپیزم , نعوظ مداوم و دردناک
 124. درمان اختلال نعوظ
 125. انواع اختلالات نعوظ
 126. روشهای تشخیص علت اختلال نعوظ در مردان!
 127. روشهایی برای جلوگیری از خودارضایی! «مهم»
 128. وظایف اخلاقی زن در برابر شوهر چیست ؟
 129. آیا اشباع همسر جایز است؟
 130. غسل‌های واجب زن را بدانید.
 131. چه کارهایی بر جنب حرام است ؟
 132. مکروهات جنابت چه می باشد؟
 133. شرایط جنابت چگونه می باشد؟
 134. راه تشیخص منی و احتلام در زن چیست؟
 135. احکام شرعی جنین مرده چه می باشد؟
 136. مذی، وذی و ودی را توضیح دهید؟
 137. استبراء از بول و استبراء از منی چگونه انجام می‌شود؟
 138. احکام غسل پس از آمیزش به چه صورت می باشد؟
 139. احکام شرعی عقیم دائمی و موقت چیست؟
 140. حکم بستن لوله زن و مرد برای جلوگیری از بچه دار شدن چیست؟
 141. آیا زن می‌تواند هنگام آمیزش به طور طبیعی عزل کند؟
 142. استمنا با همسر چه حکمی دارد؟
 143. مکروهات آمیزش چیست؟
 144. تاثیر تعداد دفعات انجام نزدیکی روی زنان!
 145. چرا زنان میل جنسی‌ را از دست می‌دهند؟
 146. اوج لذت جنسی در زنان!
 147. ده اصل مهم در مورد رابطه جنسی «بسیار مهم»
 148. نقطه جی در خانم ها!
 149. اثرات رابطه جنسی سالم بر سلامت
 150. عـوامـل مـوثـر بـر میـل جـنـسـی !!! «مهم»
 151. علل و راه‌حل بی‌میلی جنسی در مردان چیست؟ «مهم»
 152. تاثیر اندازه آلت تناسلی در روابط جنسی! «مهم»«جالب»
 153. چگونه با کلمات انگیزه و تمایل جنسی را افزایش دهیم؟! «مهم»
 154. تعداد دفعات آمیزش شما با همسرتان چقدر است ؟ «مهم»
 155. چگونه همسر خود را تحریک کنیم ؟
 156. استروژن
 157. راه های طبیعی برای افزایش سطح تستوسترون در زنان!
 158. سطح تستوسترون طبیعی در زنان چقدر باید باشد؟
 159. تستوسترون
 160. چه غذاهایی باعث افزایش سطح هورمون تستوسترون می‌شوند؟
 161. کم خوابی ، سطح تستوسترون را کاهش میدهد!
 162. 3 راه برای استحکام رابطه جنسی که خانم‌ها باید بدانند!!!«مهم»
 163. تاثیر لباس زنان در روابط جنسی!!! «مهم»
 164. چگونه زندگی جنسی خود را به گرمی روزهای نخستین باز گردانیم؟
 165. چگونه به خواسته های جنسی خود دست پیدا کنیم؟
 166. چگونه به همسرمان ابراز عشق کنیم؟
 167. چگونه از دل زدگی جنسی خانومها جلوگیری کنیم؟!! «مهم»
 168. کاهش میل‌جنسی در اثر حساسیت فصلی!
 169. انزال خانم‌ها
 170. اسراری که خانم ها باید در مورد خودشان بدانند!
 171. چند نکته مهم در مورد ماساژ جنسی!!!
 172. ماساژ جنسی
 173. نسبت شهوت جنسی در زنان و مردان!
 174. تحریک جنسی با کمک حواس پنجگانه
 175. مدت زمان اوج میل جنسی در زنان و مردان!!!
 176. ضروری‌ترین نیازهای اساسی خانم‌ها! «مهم»
 177. افزایش میل جنسی در 3 روز!!! «جالب و مفید»
 178. نشانه ارضا شدن خانم ها چیست؟
 179. روش های تنگ کردن واژن! تنگ کردن مهبل!
 180. رابطه بین سن زن و شوهر و میزان میل جنسی!
 181. انتخاب نوع لباس به منظور جذب همسر!!!
 182. چگونه همسرم را تحریک کنم؟ تحریک حین نزدیکی برای زن و مرد!
 183. مهارت لذت بردن از همسر!
 184. افزایش میل جنسی با غذا , تغذیه و تاثیر آن بر میل جنسی!
 185. تاثیرات مصرف قرص‌های ضد بارداری روی میل جنسی!
 186. دلایل شکست روابط عاشقانه چیست؟
 187. چگونه همسرمان را ببوسیم؟ بوسه های خاطره انگیز!
 188. چگونه یک رابطه جنسی عالی داشته باشیم؟ «ویژه خانم ها»
 189. استفاده از مواد لیز کننده برای نزدیکی,استفاده از ژل روان کننده!
 190. تاثیرات قرص های ضد بارداری بر روی شهوت و میل جنسی!
 191. تاثیر دوره ماهانه خانم ها بر میل جنسی!
 192. شناخت خواسته های همسر بعد از انجام نزدیکی! «خیلی مهم»
 193. نقش زنان در ارگاسم مردان چیست؟ «مهم و جالب»
 194. اندازه آلت تناسلی مردان! «حتما بخوانید»
 195. ایدز , HIV , اچ آی وی !!! بیشتر بدانید! مهمه مهم!!!
 196. انواع بیماری‌های آمیزشی؟؟؟!!!
 197. آیا بیماری‌های مقاربتی از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شوند؟
 198. بیماری‌های مقاربتی چه بیماری هایی هستند؟
 199. تبخال تناسلی
 200. جَرَب چیست؟ گال چیست؟ بیشتر بدانید!!!
 201. زگیل تناسلی، نحوه انتقال زگیل تناسلی!!!
 202. سوزاک چیست؟ پیشگیری و درمان سوزاک!!!
 203. سیفیلیس چیست؟ پیشگیری و درمان سیفیلیس!!!
 204. شانکروئید چیست؟ پیشگیری و درمان شانکروئید!
 205. کلامیدیا تراکوماتیس (Chlamydia trachomatis) نوعی باکتری است!
 206. مهم‌ترین بیماری‌ های ناحیه تناسلی در مردان «مهم»!!!
 207. نکاتی کلیدی درباره بیماریهای مقاربتی که باید بدانید!
 208. واریکوسل چیست؟درمان واریکوسل چیست؟پیشگیری از واریکوسل!
 209. ویروس هپاتیت ب، راه های انتقال, درمان و پیشگیری از آن!
 210. عفونت واژینیت (Vaginitis) یا مهبل چیست؟
 211. سرطان گردن رحم یا سرطان دهانه رحم «بیشتر بدانید»!
 212. ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) و سرطان‌های مرتبط!
 213. بیماری باکتریایی کلامیدیازیس، تشخیص و درمان آن«کامل»!
 214. عفونت کلامیدیایی , علائم و عوارض و درمان «توضیحات کامل»!
 215. عفونت مهبل , انواع عفونت مهبل , درمان عفونت مهبل «کامل»!
 216. دلایل خشکی واژن و درمان آن با توضیحات کامل و دقیق!
 217. انواع روش های درمانی بیماری ایدز HIV با توضیحات کامل!
 218. انواع ایدز و تفاوت بین آن ها، HIV-1 و HIV-2 «بیشتر بدانید»!
 219. چه مدت بعد از تماس مشکوک باید آزمایش HIV را انجام داد؟!
 220. نکات مهم و کلیدی بهداشت جنسی بانوان را بدانید!
 221. رابطه جنسی نامطمئن و راه های حفاظت شدن از آن!
 222. علائم بیماری های آمیزشی و درمان بیماری‌های آمیزشی چیست؟
 223. بهترین روش برای کاهش التهاب مهبلی چیست؟
 224. ابزار درون‌زهدانی «آی یو دی IUD» برای پیشگیری از بارداری!
 225. تنظیم خانواده چیست ؟
 226. قرص جلوگیری اورژانسی از بارداری!
 227. وازکتومی چیست؟ همه چیز در مورد وازکتومی!!!
 228. انواع روش های پیشگیری از بارداری!
 229. آلت تناسلی مردان + تصاویر علمی و تشریحی!
 230. آناتومی آلت تناسلی مردانه + تصویر آناتومی!
 231. دستگاه تولید مثل مردانه و وظایف آن!
 232. اطلاعاتی در مورد رَحِم بانوان!
 233. توضیحاتی در مورد آلت تناسلی زنان!
 234. تغییرات هورمونی و جسمی بانوان در زمان یائسگی!«مهم»
 235. قرص اچ دی HD و نحوه ی مصرف آن!
 236. قرص ال دی LD و نحوه ی مصرف آن!
 237. شناخت و بررسی دقیق انواع کاندوم «مفید و جالب»!
 238. اطلاعات بیشتر و کامل در مورد چسب های ضد بارداری!
 239. جلوگیری از بارداری با استفاده از تزریق!
 240. جلوگیری از بارداری با نور پلانت Norplant !
 241. روش های جلوگیری از بارداری با مواد اسپرم کش!
 242. نکات کلیدی نحوه ی افزایش حجم اسپرم آقایان!
 243. آمیزش جنسی چیست ؟
 244. لذت جنسی چیست؟ تعریف دقیق لذت جنسی چه می باشد؟
 245. دانستنی های شب زفاف و مسائل مربوط به آن!
 246. علل مقاربت دردناک در زنان چیست؟
 247. تحریک جنسی و توضیحاتی مفید و جالب در مور آن!
 248. پرده بکارت چیست؟ انواع پرده بکارت کدامند و تعاریف آن چیست؟
 249. رابطه مقعدی و سرطان بوون (BOWEN) چه رابطه ای باهم دارند؟
 250. آمیزش مقعدی، آری یا نه؟ دلایل و توضیحات!
 251. انزال چیست؟ ویژگی ها و خصوصیات آن را بشناسیم!
 252. زاویه قرار گرفتن آلت تناسلی مردان و ویژگی های آن!
 253. احساس درد زنان در رابطه جنسی، دلایل و راهکارها!
 254. انزال چیست؟
 255. »مقاله ویژه« رشته های عصبی کنترل کننده ارگاسم در زن!!!
 256. نشانه های ارگاسم در مردان و زنان را بشناسید!
 257. نکاتی که مردان باید در رابطه جنسی بدانند!
 258. نکاتی که باید در اولین آمیزش تان رعایت کنید.
 259. چگونه به اوج لذت جنسی برسیم؟
 260. دلایل انقباض غیرارادی مهبل چیست؟
 261. راه های بزرگتر و سفت تر کردن آلت تناسلی مردان چیست؟
 262. نعوظ صبحگاهی نشانه چیست؟
 263. بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی چه موقع است؟
 264. سوالات مهم و اساسی در مراسم خواستگاری " 5 سوال ویژه "
 265. ازدواج‌ های ممنوع از دیدگاه اسلام
 266. فرار دختر و پسر از خانه برای ازدواج ؟!!!
 267. مسائلی که باید قبل از ازدواج مطرح شوند کدامند؟
 268. مشخصات همسر ایده آل چیست؟
 269. موانع ازدواج دختران چیست؟
 270. موانع ازدواج پسران چیست؟
 271. دوستی دختر و پسر آری یا نه؟
 272. شکست عشقی و تاثیرات روحی و روانی آن.
 273. یازده اشتباه دخترانه در ازدواج کدامند؟
 274. نحوه ی برگزاری مراسم عروسی با هفت نکته!
 275. رابطه اعتماد به نفس و زناشویی زوجین
 276. روش های کم کردن میل جنسی ؟! «مفید»
 277. هفت عامل موثر بر میزان میل جنسی چیست؟
 278. چگونه حامله بشوم؟ «بسیار مهم»
 279. چرا نباید با همسرمان قهوه بخوریم؟! «جالب»
 280. خانم ها بخوانند » چه چیزی باعث بی میلی جنسی آقایان می شود؟!
 281. آیا با گذشت زمان میزان میل جنسی کم می شود؟
 282. سه مشکل اساسی بانوان در رابطه جنسی و مقاربت «مهم»
 283. در مورد بهداشت جنسی در خانم ها!
 284. آیا مردها هم دچار یائسگی می شوند؟
 285. چهار دلیل بی میلی جنسی چیست؟
 286. رابطه بیماری قلبی و فعالیت جنسی چیست؟
 287. عواملی که باعث سردی جنسی مردان می شود؟!
 288. چگونه خودارضایی را ترک کنم؟
 289. بارداری خارج از رحم چیست؟
 290. 5 اشـتـبـاه جـنـسـی مـردان را بدانید
 291. اختلاف سنی بالا زوجین و مشکل روابط جنسی !
 292. راه های پیشگیری فوری از بارداری چیست؟
 293. چگونه رابطه جنسی صمیمانه ای داشته باشم؟
 294. باورهای غلط در مورد روش های ضدبارداری !
 295. کدام روش ضدبارداری موثرتر است؟
 296. روش های پیشگیری از بارداری زنانه و مردانه !
 297. تاثیر رابطه جنسی بهداشتی بر سلامت فردی چیست؟
 298. هویت جنسی یعنی چه؟
 299. اعتیاد جنسی چیست؟
 300. فواید و اهمین بوسه در رابطه زناشویی چیست؟


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic