تستوسترون هورمون جنسی مردانه شناخته شده است به همین دلیل بسیاری ازمردم به غلط تصور می‌کنند که هورمون تستوسترون تنها در بدن مردان است. اما هم در مردان و هم در زنان هورمون تستوسترون تولید می‌شود. در مردان به دلیل وجود تستوسترون بیشتر رشد موهای صورت و عضلات نسبت به زنان بیشتر است.

 

شناسایی

تستوسترون یک هورمون مردانه شناخته شده به عنوان آندروژن است، و در بیضه مردان و تخمدان زنان ایجاد شده است. در هردو مردان و زنان، تستوسترون نیز تا حدودی توسط غدد آدرنال، و یا ساختار های کوچک که در بالای هر کلیه قراردارد تولید می شود. تستوسترون مسئول توسعه ویژگی های جنسی مردان در مردان است و تنظیم توده عضلانی، انتشار چربی و میل جنسی در زنان است.

 

سن

با توجه به سیستم بهداشت و درمان دانشگاه میشیگان، سطح تستوسترون در زنان با توجه به سن متفاوت است. دختران جوان که به سن بلوغ نرسیده ‌اند، کمتر از 10 نانوگرم در دسی لیتر در جریان خون تستوسترون دارند در حالی که پس از بلوغ و در زنان یائسه ممکن است به غلظت 70 ng / dl برسد. بارداری سطح هورمون تستوسترون را به چهار برابر سطح نرمال افزایش می دهد. پس از یائسگی، تستوسترون با رسیدن به سطح نرمال تنها 40 و ng / dl است.

 

یائسگی

یائسگی زمانی اتفاق می افتد که توانایی تخمک گذاری تخمدان یک زن متوقف می‌شود. از آنجایی که تخمدان‌ها مسئول تولید تستوسترون‌اند، در زمان یائسگی میزان تستوسترون کاهش می‌یابد. بسیاری از زنان از درمان جایگزینی استروژن برای رفع برخی از علائم، از جمله گرگرفتگی، خشکی مهبل و عرق شبانه استفاده می‌کنند. استروژن درمانی ممکن است کاهش تستوسترون را سبب شود.

 

مکمل

مکمل های تستوسترون به صورت قرص‌های زیرزبان یا ژل‌های پوستی تجویز می‌شوند. از آنجا که مکمل های تستوسترون معمولا در دوران یائسگی تجویز می شوند و هدف از درمان بازگشت به سطحی شبیه به سطوح پیش از یائسگی است، استفاده‌ی زیاد مکملٰ‌های تستوسترون می تواند منجر به رشد بیش از حد موهای صورت، از دست دادن موی سرو آکنه شود. استفاده از مکمل تستوسترون بسته به سطح فردی و نشانه‌ها می تواند میل جنسی زن، بازیابی انرژی و وضوح ذهنی زن را بهبود بخشد.


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات