پنجشنبه 12 بهمن 1391  16:16

تِستوستِرون از هورمون‌های مهم موجود در بدن زن و مرد می‌باشد که تولید آن پیش از دو ماهگی جنین در رحم مادر آغاز گشته و در تعیین نرینگی یا مادینگی آن نقش دارد. تولید این هورمون در دوره بلوغ جنسی افزایش یافته و عامل اصلی تغییرات فیزیکی این دوران به‌شمار می‌آید. به طور متوسط بدن هر مرد ۲۰ تا ۴۰ برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می‌کند.

تستوسترون هورمونی است که هم در مردان و هم در زنان ترشح می شود. هورمونی موثر در میل جنسی می‌باشد و همچنین به عنوان پردازش پروتئین برای توسعه توده عضلانی و قدرت است. تستوسترون با افزایش سن، بیماری و سوء تغذیه، در هر دو جنس کاهش می‌یابد

هر چند این تغییر ممکن است در مردان بیشتر مشخص باشد. جایگزینی هورمون های مصنوعی برای درمان می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. یک راه طبیعی برای افزایش سطح تستوسترون بدن شامل مکمل رژیم غذایی با مواد مغذی خاص و ورزش فیزیکی است.

 

عملکرد

تستوسترون مهمترین هورمون مردانه و بسیار موثر در بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت، بم شدن صدا، تکامل بافتهای جنسی، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی می‌باشد. این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخوان‌ها می‌ شود.

تستوسترون باعث ساخته شدن بافت‌ها می ‌گردد. محل اصلی ساخت و ترشح این هورمون در بدن مردها بیضه است هر چند که مقدار کمی در غده فوق کلیوی هم تولید می‌شود لذا برداشتن بیضه‌ها (خواجه شدن) موجب کاهش صفات ثانویه جنسی می‌شود.


کاربرد دارویی

تستوسترون به صورت آمپول گاه در صورت عدم بروز به موقع صفات ثانویه جنسی و نیز در بدن سازی به کار می‌رود. تركیبات متعددی با فرمول شیمیایی یا عملكرد مشابه تستوسترون نیز به عنوان داروهای آندروژن ساخته شده اند ماننددانازول، ناندرولون و ... كه كاربردهای متعددی دارند.


دیدگاه ها()   
   
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات